Azori-szigetek a nászutas madarak mennyországa
Nem csak az emberek, de több madárfaj is előszeretettel választja az Azori-szigeteket a “nászútja” helyszínéül.
Az egyik ilyen madár a Sárgacsőrű mediterrán vészmadár /Cagarro (Calonectris borealis). Ebben a cikkben erről a madárról, tényekről , a megmentésére indult kapmányról és izgalmas a madárhoz kapcsolódó témákról lesz szó.
Miért gondolom,hogy nektek KEDVES OLVASÓIM jó lenne ha többet tudnátok, nem csak az azori-szigeteki fő látványosságokról hanem ilyen kisebb, a helyi flórát és faunát befolyásoló dolgokról is?
Elsősorban azért, mert az Azori-szigetekre érkezve sokan az „egyedül fedezzük fel a szigetet” módját választjátok a kirándulásnak. Természetesen egy nyaralás ebben az utazómódban is lehet fantasztikus, de a tapasztalataim és a szigeten eltöltött éveim alatt be kellett látnom,hogy ezek a kis dolgok építik fel az egész képet egy helyről, ahová kirándulunk vagy ahol élünk. Természetesen a vezetett túráim alkalmával sok-sok ilyen és ehhez hasonló érdekességgel ismertetlek meg benneteket. A túrákról itt olvashattok bővebben.
Szóval vágjunk is bele!
Először is, akik voltak már az Azori-szigeteken és Óceánparton szálltak meg júniustól kezdve hallhatják a vészmaradarak – hangos babasírásra, béka brekegésre és macskanyávogásra vagy erre a háromra egyszerre – emlékeztető hangját.
Hogyan jutott eszembe, hogy pont erről a madárról írjak nektek?
Artur Bordalo vagy művésznevén Bordalo II portugál művész szemétből készült alkotásai már elhíresültek a világon. Néhány hónappal ezelőtt az Azori-szigetek legkisebb szigetén Corvón épített „szemétből” egy hatalmas művészeti alkotást, amely egy sárgacsőrű vészmadarat madarat ábrázol. A Sárgacsőrű mediterrán vészmadarat portugálul Cagarro‑t ábrázoló alkotás szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy a világ vészmadár (Cory’s shearwater) állományának 85%-a Madeirán és Azori szigeteken fészkel és mennyire fontos a védelmük.
Az Azori-szigeteken 1995 óta létezik egy SOS Cagarro néven kampány, amely keretén belül október 15-egészen november 15-ig a szigeten több ponton önkéntesekből és a SPEA (Portugál madárkutató társaság) dolgozóiból brigádok alakulnak, akik éjjel a sziget fényszennyezett helyein keresik a fénytől megzavart állatokat, amelyek leesnek és másnap gyűrűzés majd adatvétel után elengedik őket. Az SOS Cagarro kampány keretén belül oktatják is az Azori-szigetek lakosságát és az ideérkező turistákat és az érdeklődőket az Azori-szigeteken fészkelő védett faj megőrzésének szükségességéről. A kampányt szervezők fő célja, hogy embereket és cégeket buzdítson a, hogy az utak mentén, kikötőkben és közelében talált madarakat mentsenek vagy éppen csökkentsék a fényszennyezést a környezetükben legalább abban az időszakban, amikor a fiatal madarak az első útjukra indulnak Csak 2020-ban 6427 madarat sikerült megmenteni a kampánynak köszönhetően. Ez nagyon nagy szám. A 2021-ben megmentett madarak száma: 8314, 2022-as adatokat a lenti táblázatban találjátok. 2023-ban köszönhetően a SPEA az emberek közös kemény munkájának és a fényszennyezés csökkenésének a megmentendő madarak száma jelentősen csökkent.
Cagarro mentési adatok 2022
Forrás: http://soscagaro.azores.gov.pt
Nézzétek meg az SOS Cagarro kampány reklámfilmjét itt.
Ismerjük meg kicsit jobban ezt a madarat.
Íme néhány tudnivaló a Mediterrán vészmadárról.
- Egy madár egész életre választ társat magának.
- A madarak 8 – 9 éves korukra érik el a szexuális érettségüket.
- Sziklahasadékokba fészkel előszeretettel, de ha szükséges saját maga is áshat fészekkamrát.
- Egyetlen, fehér tojását május végén rakja le. A tojáson mindkét szülő kotlik felváltva 55 napon keresztül. A fióka július végén kel ki és a hónap végére.
- A fiatal vészmadár szeptemberre lesz röpképes és októberben szüleivel együtt melegebb délebbi tengerekre vonul telelni. A 3 hónapos madárka első nagy utazása amikor átrepüli a szüleivel az Atlanti Óceánt.
- Az október, novemberi időszakban amikor a fiatal madár először indul útra a város fényei megzavarhatják, mint ahogy a reklámfilmben is láthatjátok és nem tud elrepülni a szüleivel. A fent említett kampány ezek a fény által megzavart madarak megmentésére biztatják az embereket.
- Ahogy már fent említettem minden este márciustól egészen októberig az óceánparton élők vagy az ott szállást foglaló turisták “élvezhetik” a madarak énekét amikor azok visszatérnek a kolóniájukhoz. A madarak hangja keveréke a nagyon hangos béka brekegésnek, macska nyávogásnak és gyereksírásnak és nagyon nagyon hangos. Sok turista mesélt már erről hogy nem tudtak aludni a madarak hangjától. Szerencsére Furnasban az Óceántól való távolság miatt ezt én nem szoktam hallani.
- Fészkelőhelyeik: Azori-szigetek, Kanári-szigetek, Kontinentális Portugália, Bermudák, Madeira
De miért és mitől kell ezt a fajt megvédeni?
Számos tényező veszélyezteti ezt a fajt:
- a fészkelő élőhelyük elpusztítása
- az egzotikus növények és állatok betelepítése
- a városok növekedése és a part menti úthálózat kiépítése
- a magas halandóság
- a fiatal egyedeket megzavarja a fényszennyezés, leesnek, megsérülhetnek és az utakon elgázolhatják őket.
A több mint 7 éve az Azori-szigeteken megmentett fiatal Cory’s Shearwaters egy része már visszatért a szigetvilágunkba, hogy párosodjanak és fészket építsenek. Az SOS Cagarro kampány minden évben október 15-től november 15-ig tart, amikor a fiatal Cory’s Shearwaters elhagyja a fészket első óceánt átszelő repülésére. Az Azori-szigetek minden szigetén megfigyelhetők a madarak.
Tudjatok meg ti is többet erről az SOS Cagarro kampányról és ha ebben az időszakban utaztok az állatok mentésében is részt vehettek.
Ha érdekesnek találtad a cikket és szeretnél még több ilyen kis tudásmorzsát vagy egyéb híreket olvasni, nézni az Azori-szigetekről a kék kis köröcskére kattintva megteheted:
Az Azori-szigetekkel kapcsolatos legfrissebb hírekről az www.azorieden.com blogon az https://www.facebook.com/azorieden/ facebook oldalon vagy bővebben a https://www.facebook.com/groups/azorieden/ zárt csoportban értesülhettek. Inspirációkat egy Azori-szigeteki utazáshoz az instagram oldalamon találtok: https://www.instagram.com/edenazores/.
A cikk forrásai: 1. https://portal.azores.gov.pt/web/drpm/sos-cagarrohttp://www.azores.gov.pt/gra/dram-soscagarro
2. https://www.facebook.com/BORDALOII