Amióta az Azori-szigetekre költöztem az életemet talán még környezettudatosabban élem, mint Magyarországon. Annyira sok szépség vesz itt körül, hogy nem szeretném lerombolni, szennyezni ezt a csodálatos környezetet. Amikor márciusban az Azori-szigetekre érkeztem már elkezdődtek a koronavírussal kapcsolatos intézkedések Európában, de ekkor még korántsem voltak ilyen intézkedések, lezárások mint jelenleg. És még szájmaszkot is elfogadható áron lehetett kapni. Nekem az utazáshoz már kb. 5 éve hozzátartozott, hogy eldobható maszkban utazom a repülőn. Miután láttam egy képet, hogy a vírus kezdete óta mennyi védőmaszk végezte az óceánban és hogy hiány van maszkokból valamint ha valahol lehet kapni ( ez Magyarországon volt jellemző), akkor azt extrém áron értékesítik, ekkor elkezdtem alternatívák után kutatni.
Én elég kreatív ember vagyok, de a sok munka mellett nem mindig jutott időm ezt kibontakoztatni. Mivel mostanában nincs munkám ezért a felszabadult időmet a tervezgetés mellett kreatív dolgok készítésére is használom.
Tegnap éppen egy mosható, többször felhasználható, többrétegű, szájmaszkot készítettem kézzel. Mindenki azt írja az otthon készített védőmaszk nem véd a koronavírussal szemben. Természetesen én sem állítom, hogy ez egy sebészi maszk és aki viseli 100%-osan védve van a cseppfertőzéssel terjedő vírusokkal szemben, de én mindenesetre nagyobb biztonságban érzem magam benne, mint az élelmiszerboltban a pultnál az eladókkal maszk nélkül beszélgetve, ráadásul ez a termék egy filc betéttel készült, ami részlegesen szűrőként funkcionál, valamint megakadályoz abban a rossz szokásomban, hogy az arcomhoz, számhoz érjek mikor viselem. Amikor jött az ötlet a szájmaszk készítésére, arra gondoltam, ha már csinálok valamit csináljam stílusosra és ha már az Azori-szigeteken élek miért ne a szigetekre jellemző motívumokkal. Mivel önkéntes itthoni karanténban vagyok ezért a kézműves boltok kínálatából nem tudtam anyagokat választani így azokat használtam, amelyeket itthon találtam.
- lépés
Az első lépés a szabásminta keresése volt. Nekem legjobban az online található maszkok készítését bemutató videók közül Mareni Enikő szabásmintája és videója tetszett a legjobban. Ezúton is köszönöm neki, hogy ilyen szuper terméket készített, amúgy érdemes megnézni a www.marenigroup.com oldalt és a Mareni academy online ruhakészítő tanfolyamait. Ha lenne itthon varrógépem a karantén végére biztos sok szép terméket készítenék, amelyeket ez az oldal inspirálna.
Az első lépés a olvasók számára tehát a szabásminta letöltése innen: https://youtu.be/JYRFemtKvEo
- lépés
Megnéztem az elkészítéshez a videót.(( A videót a cikk alján találjátok (magyar nyelvű)) Ezután felkutatta az anyagokat,amelyekből el lehet készíteni a szájmaszkot. Mivel nem olyan régen varrógéppel tanultam varrni egy suliban itt São Miguelen, ezért volt itthon néhány darab anyag. Így találtam rá az Azori-szigetekre nagyon jellemző hortenziás anyagra. És mivel a videóban egy speciális anyagot használt Mareni a maszk elkészítésére ezért próbáltam én is ezt az anyagot felkutatni itthon. Egy régi párnatartó zacskó egyik fele meg is felelt ennek. Úgy döntöttem mivel több rétegű maszkot készítek ezért ez lesz a belseje.
A videóban elhangzik, hogy filc anyagot használhatunk a két réteg közötti részleges szűrőnek (természetesen ez nem egyezik meg, az orvosi maszkokban használt szűrőkkel, de egy plusz réteg) találtam itthon egy megmaradt kis filc anyagot is felhasználtam. - lépés
20 cm széles anyagból dolgoztam, amit, duplán összehajtottam. A szabásmintán található nagyobb minta alapján kivágtam 2 db-ot a Hortenziás anyagból és 2 darabot a párnatartó zacskóból. A szabásmintán a kisebb minta alapján kivágtam 2 db-ot a filc anyagból. (Elnézést, ha nem a megfelelő kifejezéseket használom, de tényleg még most készítettem először ilyen.)
- lépés
A kivágott anyagokat kettesével a száj és orr résznél a szabásmintán jelzett varrásszélesség vonalán összevarrtam (én kézzel, viszonylag sok idő alatt, de akinek van varrógépe ez csak néhány pillanat). Ezután bevágtam V alakban a varrásszélességen az anyagot, ez a kifordításánál fog segíteni. Ezután a varrásszélességet mindkét oldalon levarrtam. Ezt a lépést először nem értettem miért szükséges, de ha ezt nem tesszük meg a száj résznél sok anyag lesz egymáson és nem lesz hely a maszkban és nem is szép.
- lépés
Az elkészült külső és belső részt egymás felé fordítva (gondolva arra, hogy ez ki lesz fordítva tehát hortenziás rész befelé) a varrásszélesség mentén összevarrtam az oldalsó részek kivételével. Ezután kifordítottam az elkészült művet. Már ekkor láttam, hogy nagyon jól fog sikerülni.
- lépés
A filc anyagból készített betétet összevarrtam majd először úgy gondoltam bevarrom a két réteg közé extra rétegnek, de később úgy döntöttem csak méretre vágom és becsúsztattam a kifordított anyagnál a rétegek közé.
- lépés
Ezután elkezdtem gumit keresni, de sajnos nem találtam itthon. Helyette viszont találtam egy flamingó készítésből kimaradt rózsaszín póló anyagot és abból vágtam le 2x40cm hosszú darabokat. - lépés A maszk két oldalán beletekerve ezt a póló anyagot visszahajtottam a szabásmintán jelzett részeket és levarrtam úgy, hogy a megkötő rész szabadon tudjon mozogni.
- lépés
A megkötő részt a méretemre igazítottam. A maszk nagyon kényelmes és jól fedi az arcot és kiválóan illeszkedik az orromnál is. Amivel még ki lehet egészíteni az egy fém drót, amivel a maszk orr résznél szorosabban álljon, de ez nem fontos, mert nagyon jó volt a szabásminta, ami alapján készítettem az Azori-szigetek inspirálta szájmaszkot.
Jó munkát mindenkinek otthonra! Vigyázzatok magatokra és még egyszer köszönöm a Club Mareninek az inspirációt.
A maszk elkészítését segítő Mareni videó: https://www.youtube.com/watch?v=_0XplYDeHt8
Nagyon kíváncsi vagyok ti milyen maszkokat készítetek a leírás és a videó alapján. Véleményeteket a bejegyzésről itt a bejegyzés alatt megírhatjátok Nekünk, azzal kapcsolatban is miről olvasnátok itt szívesen.
Ha több, az Azori-szigetekkel kapcsolatos cikket szeretnétek olvasni, vagy csak értesülni szeretnétek a legfrissebb programokról újdonságokról innen Sao Miguel szigetéről, akkor kövessetek bennünket az Azori Éden Facebook oldalunkon, azEdenazores Instagram oldalunkon vagy a www.azorieden.com blogon jelenkezzetek be a hírlevelünkre.