Eredeti cikk: 2018.04.02 Frissítve: 2023.04.09
A Húsvét (portugálul: Páscoa) Magyarországon és Portugáliában is az év egyik legfontosabb vallási ünnepe, amely alkalmával Jézus Krisztus feltámadására emlékeznek. Ennek tiszteletére szerte az országban szentmiséket és istentiszteleteket tartanak, melyek általában feltámadási körmenettel zárulnak. Ez az Azori-szigeteken is hasonlóan zajlik, azzal a különbséggel, hogy a körmenetek nem korlátozódnak egyetlen napra a húsvétvasárnapra , hanem minden héten más és más városban tartják őket.
A hagyományok szerint Magyarországon a negyvennapos böjt után az emberek teli kosarakkal indultak el a templomok felé, hogy az abban vitt sonkát, főtt tojást, kalácsot és tormát már megszentelve, megáldva fogyaszthassák el este a húsvétvasárnapi ünnepi asztal körül ülve. Ezeket a teli kosarakat a templomba igyekvőknél az Azori-szigeteken is láttuk. A fiatalok kis kosarakban csokoládétojásokat vittek a templomból jövet.
Húsvéthétfő Magyarországon (a külföldieknek blogolvasóknak egy kis információ) a locsolkodás napja. A hagyományok szerint ennek az alapja, a víz megtisztító és megújító erejében gyökerezik. A locsolkodás hagyományának egyesek Bibliai eredetet is tulajdonítanak, mivel a feltámadást hírül vivő asszonyokat vízzel lelocsolva próbálták a katonák lecsendesíteni. A lányok cserébe kézzel készített piros tojásokat adnak a legényeknek amelynek színe Jézus vérét jelképezi és védő erőt tulajdonítanak neki.
Érdemes a cikket végigolvasni, mert egy nagyon érdekes kultusz is kötődik az Azori-szigetekhez és a Húsvéthoz.
Milyen különbségeket láttunk az azori-szigeteki és a magyarországi ünneplés között?
Több észrevehető dologban különbözik az ünneplés, a hagyomány otthon és az Azori-szigeteken. Míg Magyarországon a húsvétból ebben az évben egy 4 napos ünnep kerekedett itt azt tapasztaltuk, hogy néhány üzlet volt csak zárva pénteken és vasárnap, de a legtöbb helyen normál nyitvatartási időket tartottak, bár az üzletekben óriási sorok kígyóztak és az itteni kicsit lassabb kiszolgálás miatt hosszúra nyúlt a bevásárlás. A legnagyobb különbség azonban, hogy itt a húsvéthétfő nem ünnepnap pedig nagyon vallásos országról van szó.
Szentlélek kultusz és ünnepsorozat az Azori-szigeteken
A Szentlélek Ünnep az egész húsvéti időszakra jellemző ünnepsorozat az Azori-szigeteken.
De honnan is ered a Szentlélek Imádat?
Az Festas do Espirito Santo (Szentlélek Ünnepségei) néphagyomány ősi gyökerei a szentírásból és Fiore‑i Joachim középkori szellemiségéből erednek, akinek gondolkodása Európa-szerte elterjedt, és az ott letelepedett vallási rendek – cluny, ciszterci és ferences – révén jutott el az Ibériai-félszigetre az utóbbin keresztül az Azori-szigetekre ezen atlanti szigetek betelepülése során. Ennek az istentiszteletnek az eredetét, valamint népszerűsítését és terjesztését Portugáliában Aragóniai Erzsébetnek, a Szent Királynőként ismert Dinis király feleségének tulajdonítják.
Milyen keresztény elvekkel itatódott át ez a népi vallási ünnep?
A Szentlélek Ünnep szorosan kapcsolódik az Azori-szigetekhez. Ez a népi vallásosság a legtisztább és legőszintébb keresztény elvekkel átitatott formája, amely a szeresd felebarátodat demonstrációk sokaságán alapul, amelyek magukban foglalják a javak megosztását, a társadalmi szolidaritást és az Isten iránti hálát a kapott áldások mély megbecsüléséért.
Hol ünnepik még a Szentlélek Ünnepet?
A Szentlélek ünnepei nemcsak az Azori-szigetek földrajzára korlátozódnak, a kivándorlásnak köszönhetően a külföldön élő azoriak életének szerves részévé váltak az őket befogadó közösségekben (Brazíliában, az Egyesült Államokban, Kaliforniában, Hawaii-on, Ontarióban, Quebecben, Bermudákon).
Mik azok az „Impériók”?
Az Império vagyis Szentlélek kápolna a központi helyei az ünnepnek. Az Azori-szigetek középső szigetein jellemzően sokkal több ilyen kápolnát találunk, mint a keleti vagy a nyugati csoportban. Minden kápolnához kötődő falunak, településnek megvannak a maga hagyományai. Sok helyen a húsvét első hat vasárnapján a Szentlélek koronás körmenetei a népszerűek. Pünkösd vasárnapján nagy lakoma van a városban. A szertartások központja egy kis kápolna vagy „birodalom”, amelyet a Szentlélek leves elosztására használnak hússal és zöldséggel. Itt látható a korona, az emléktábla és a jogar az oltáron.
A falu közössége a császárt választ, akit az ünnepek alatt nagy pompával és körülményekkel koronáznak meg. Minden egyes községnek saját koronázási napja van, ami azt jelenti, hogy a pünkösdi időszakban minden vasárnap más-más falu választja meg és koronázza meg saját császárát. A császárt koronával és ezüst táblával koronáznak a Szentlélek szimbólumaként, aki a húsvét utáni 6 héten keresztül minden vasárnap elnököl az ünnepségen.
Ezek az ünnepségek különféle szent és profán rituálék tárgyát képezik, amelyen, levágnak általában egy borjút vagy egy ökröt, hogy húst szolgáltasson a lakoma az egész lakosság számára. Külsős vendégeket is várnak a részvételre.
Húsvéti sütemények
Massa Sovada vagy Pão Doce – Húsvétkor több méretben lehet vásárolni a vízből, sóból, tojásból és lisztből készült egyszerű kalácsot a Massa Sovadat.
Folar da Pascoa – A Massa Sovada tésztájába 1,2 vagy 3 héjában főtt tojást sütnek és el is készült a húsvéti kalács a Folar. Le is fényképeztük nektek. Portugáliában ezt készítik édesen és sósan is, sőt van olyan, ahol a tojás nélküli változatot is Folarnak hívják. Mi az édes verziót kóstoltuk tojással, ez terjedt el Sao Miguel szigetén. A süteménybe sütött tojások az újjászületést, feltámadást szimbolizálják. A süteményt mindenkinek nagyon ajánlom persze kivéve a gluténérzékenységben szenvedőknek. A süteményt a furnasi Glória Moniz pékségben vásároltuk. Ott mindig minden olyan finom. A pékségről már korábban írtam egy cikket, ahol a gluténérzékenyek válogathattak a kínálatukból. Sok helyen szokás, hogy a keresztfiú egy csokor ibolyát visz a keresztanyjának virágvasárnap, cserébe a keresztanya húsvétvasárnap egy Folart visz a fiúnak.
Pão de Ló – kinézetre kuglófszerű, középen lyukas sütemény. Nem csak húsvétra, más ünnepekre is szívesen készítik Portuáliában. Húsvéti díszítésként azt láttam hogy a közepére a lyukba egy kis edénybe tettek a rózsaszín és fehér cukorkákból a gyerekeknek.
Milyen körmenetet láttunk?
Tegnap, azaz húsvétvasárnap kicsit kisütött a nap és egy kirándulásra indultunk. Mivel tudtuk, hogy Furnasban jövő héten lesz körmenet, ezért gondoltuk szétnézünk más városokban. Ponta Garça felé autózva viszont egy óriási menetbe cseppentünk, vagyis az autónkkal egy virágágyon autóztunk, és mire elértünk az óceánparton egy templomhoz a körmenet a hívőkkel és zenekarral is odaért. Nagyon tetszik nekem, hogy itt annyira szépen felkészülnek minden ünnepre. Virágágyat készítenek a felvonulóknak. Mindenki felveszi az egyenruháját, aki a menetben szerepel és azok is akik csak a a templomba mennek istentiszteletre. Készítettünk néhány képet az úton Ponta Garça felé az autónkból, amikor a virágszőnyegen haladtunk, valamint a körmenetről is , amiket szeretnénk nektek is megmutatni.
Az időjárás kiszámíthatatlansága miatt a húsvét nem a legjobb időszak az Azori-szigetekre jönni, de ünneplésben, fesztiválokban, vallási körmenetekben ez az időszak is bővelkedik.
Feliz Páscoa! Kellemes Húsvéti Ünnepeket Mindenkinek!
Az Azori-szigetekkel kapcsolatos legfrissebb hírekről az www.azorieden.com blogon az https://www.facebook.com/azorieden/ facebook oldalon vagy bővebben a https://www.facebook.com/groups/azorieden/ zárt csoportban értesülhettek. Inspirációkat egy Azori-szigeteki utazáshoz az instagram oldalamon találtok: https://www.instagram.com/edenazores/.
Ha élőben szeretnéd látni a húsvéti nyuszit és átélni felnőttként vagy gyerekekkel milyen az élet egy Azori farmon és tanulni az Azori kultúráról, növényekről, emberekről az általam szervezett Quinta túrán megteheted. Egy kis ízelítő videó a túráról:
Forrás:
http://roteirodesazores.com/history/
http://portuguesediner.com/tiamaria/pao-de-lo-portuguese-sponge-cake/
http://www.edenkert.hu/elet-mod/legjobb-otthon/husveti-szokasok-hagyomanyok/5469/
https://en.wikipedia.org/wiki/Folar