Európa legszebb tealabirintusa az Azori-szigeteken: érdekességek a Chá Gorreana ültetvényről és a teáról
Néhány hete egy kedves blogolvasóm Péter, aki sokszor kommentjeivel segíti a blogom (ezúton is köszönöm neki), virtuálisan megismertetett a Chá Gorreana farmon dolgozó Vitóriával, aki nagyon kedvesen felajánlotta, hogy mesél nekem arról a varázslatos helyről, ahol 6 éve tölti a hétvégéit. El kell hogy mondjam, a farm teljesen elvarázsolt és már elég sokszor voltam ott akár csak fotózni vagy barátoknak megmutatni, ezért már régebben is próbáltam elolvasni minden a hellyel kapcsolatos bejegyzést más bloggerek tollából, de még mindig volt bennem néhány megválaszolatlan kérdés. Tehát amikor jött a lehetőség, hogy több információt tudhatok meg az ültetvényről és mesélhetem el nektek gyorsan éltem vele.
A Vitóriával való találkozást, ha néhány szóval kellene leírnom a kedvesség, profizmus, munkahelyének maximális szeretete és lelkesedés jellemezte. Az Ő vidámsága és lelkesedése engem is hamar magával ragadott és a közösen töltött idő hamar elrepült.
A következőkben olvashatjátok milyen érdekességeket tudtam meg Európa legnagyobb teaültetvényéről.
Áttekintő
A Chá Gorreana farm Európa legnagyobb és legrégebbi teaültetvénye. 1883-ban alapította a Gago de Camara family. A teaültetvényen 45 hektárnyi területen kb. 40 tonna teát termesztenek, amelyet Portugál piacon kívül az USA-ba, Canadába, Ausztriába, Németországba és Magyarországra is importálnak. A 135 éve folyamatosan működő gyárat ma a család 6. generációja vezeti Madalena Mota testvérével, Sara Motával együtt.
A további információkat a legjobbnak láttam egy takaros kis listába rendezni. A listát az általatok leggyakrabban feltett kérdések megválaszolásával kezdem, majd az én kérdéseimre kapott válaszokkal folytatom. Íme…
1. Milyen növény a tea? Milyen körülmények szükségesek a tea termesztéséhez?
A tea a teacserje (Camellia sinensis) szárított leveleiből vagy rügyeiből készülő forrázott ital.
A tea termesztéséhez különleges körülmények szükségesek ilyenek például a sok napsütés, a sok csapadék, a magas páratartalom, és ami talán a legfontosabb: az 1000 m feletti és 4000 m alatti tengerszint feletti magasság.
2. Melyik részét használják fel a teacserjének? Mitől függ a tea erőssége és íze?
A tealevelek szüretelését áprilistól egészen októberig végzik. A szüretet akkor kezdik, amikor a teaágak többségén már három levél van. Minden levél eltérő korú és más a kémiai összetételük is. A tea ízét a teaültetvény elhelyezkedése és az környezeti feltételek is befolyásolják. A levelek összegyűjtése után szétválogatják őket a méretük alapján, mindegyik levéltípus különböző ízt és aromát ad a teának. A legkisebb levelet Orange Pekoe-nak (nincs köze a narancshoz), a középsőt Pekoe-nak, és a legnagyobbat Broken Leaf-nek hívják.
- Orange Pekoe Leaf (orindzs pikó líf vicces kiejtési magyarázattal) A legkisebb levélből készül a legaromásabb tea.
- Pekoe Leaf a közepes méretű levél. Ebből a levélből kevésbé aromás de teljesebb ízű tea készíthető, mint az Orange Pekoe levélből.
- Broken Leaf: A legnagyobb, 3. levélből készített tea kellemes aromájú, ízű nem túl erős és kevésbé tanninos (csersavas).
3. Miért ültetik a teát labirintusszerű sorokba? Ez mindig így volt?
Régen a teát kör alakban termesztették. Ennek azért volt jelentősége, mert a teaszüret nem volt gépesítve, mint manapság. A szüretelők egész családja részt vett a szüreten. A legkisebbek szüretelték az Orange Pekoe (legkisebb) leveleket, a nagyobbak, tinédzserek szedték a közepes leveleket (Pekoe Leaf), és a felnőttek vagy idősebbek szedték a Broken Leaf (a 3., egyben legnagyobb) leveleket. Régebben a tea után kilogrammonként fizettek ezért fontos volt, hogy többet szüreteljenek.
Manapság ez a folyamat részben gépesített így sokkal egyszerűbb a teát sorokban termelve szüretelni, de a fekete tea leveleinek válogatásánál még részben alkalmaznak emberi erőforrásokat. A növényt hagyják nőni, majd levágják és egy „teaporszívóval” felszippantják nagy zsákokba.
[galeria 53]
4. Hogyan tudott fennmaradni a gyár az Azori-szigeteket sújtó válságok ellenére?
Az Azori-szigetek több válságon ment keresztül a teaüzem megnyitása (1883) óta. Amikor megtalálták a tökéletes mikroklímát Porto Formoso környékén az Azori-szigetek északi részén, több területen is elkezdődött a teatermelés. A teatermelés a csúcsát az 1850-es években érte el amikor kb. 250 tonnát termeltek a szigeten 300 hektárnyi területen. Az I. Világháború és a Mozambikból származó teát védő vámtörvények súlyos csapást jelentettek az azori teaipar számára. Ezek a válságok azt eredményezték, hogy az üzemek tulajdonosai nem tudták fizetni a gyárak fenntartását és az emberi munkaerőt. 1966-ra a 14 gyárból 5 maradt fenn. Viszont a Chá (tea) Gorreana farm tulajdonosai, vagyis a család 4. generációja a dédapa nagyszerű ötletének köszönhetik fennmaradásukat. A család – kihasználva területükön folyó patak előnyeit és kiépítve egy saját vízenergiára épülő rendszert – a gyár működtetéséhez saját vízenergiát használ, így jelentős összegeket takarít meg és nem szükséges külső energiát vásárolnia az üzem munkafolyamatainak ellátásához. Ezt a régen hóbortos, sőt egyenesen bolond ötletnek kikiáltott tervet az idő igazolta, mivel a gyár ma is üzemel és virágzik.
5. Mennyire fontosak a hagyományok a Chá Gorreana ültetvény tulajdonosai számára?
A tealevelek feldolgozását Marshall-gépek segítségével végzik, amelyek közül néhány több, mint 100 éves. Ebből is látszik mennyire fontosak a hagyományok a Chá Gorreana tulajdonosai számára. Régi gépekkel történik a tea sodrása, az oxidáció, a sterilizálás, és a szárítás; csak egy területen vezettek be újításokat: ez a csomagolás. A fekete tea csomagolás előtti utolsó válogatását, amikor a szárított tealevelek közül kiválogatják az esetlegesen közöttük maradt kis szárdarabokat továbbra is emberek végzik. Ez a lépés (bár a tealevelek között maradt szárdarabok semmilyen minőségi romlást nem okoznak a teánál) a tea otthoni elkészítésekor a vizuális élményt növelik. Ez is mutatja, mennyire fontos a cég számára a magas minőség. Ráadásul az azori-szigeteki tea teljesen bio, mivel a teának természetes ellensége, kártevője a szigeten nincs, ezért tudják növényvédőszerek nélkül termeszteni. A hagyományokhoz tartozik az is, hogy a gyárat teljes egészében lehet látogatni, minden lépést meg lehet nézni.
6. Tényleg rosszabb minőségű a filteres tea mint a szálas?
A filteres tea alapanyaga a szelektációs eljárásnál kiválasztott összetört legapróbb levelekből (törmelékből) készül. A szálas tea viszont nagy gondossággal kezelt jó minőségű, finom ízű kedvező élettani hatású tea.
7. Mennyibe kerül a gyárlátogatás? Mit láthatunk a gyárban? Lehet teát is kóstolni?
A teafarmra és gyárba a belépés teljesen ingyenes, és a belépéssel együtt (teljesen ingyenesen, ami mostanában nagyon ritka) egy teakóstolóra is hivatalosak vagyunk, ami véleményem szerint nagyon egyedülálló más gyárlátogatásokhoz képest. A látogatók minden részfolyamatot végigkísérhetnek a gyárban, és saját szemükkel győződhetnek meg arról mennyi, de mennyi munkával jár mire ez a kiváló tea a csészénkbe kerül. Sőt, nem csak néhány részfolyamatot követhetünk nyomon hanem, hanem már a tea a gyárba érkezésétől, a sodráson, a sterilizáláson, az esetleges oxidáción, szárításon, a „teafényezésen” át egészen csomagolásig minden, de minden folyamatba betekintést nyerhetünk. Vitória segítségével felfedeztem, hogy az első szárítási lépéseket a padláson végzik. Eddig oda soha nem mertem felmerészkedni, nem gondoltam, hogy oda is be lehet lesni kicsit, valamint most láttam először az oxidációs szobát, ahol a zöld teából fekete tea lesz.
8. Milyen típusú teák léteznek? És milyen típusú teákat készítenek ezen a farmon?
Fehér, zöld, oolong (vörös), fekete tea. Ezeknek a tea típusoknak ugyanaz az alapanyaga. Típusuk a fermentációs folyamatoktól függ. A Chá Gorreana gyárban zöld és fekete teát készítenek. A zöld, fekete és a vörös tea mind kifejlett tealevelekből készülnek. A folyamatok a három típusnál abban különböznek, hogy a zöld teát egyáltalán nem vetik alá oxidációs folyamatoknak (nem fermentálják), az oolong teát részben és a fekete teát teljesen fermentálják. Az oolong teának csak a széle barnul meg az oxidáció során. A fekete teát 3 órás oxidációs eljárásnak vetik alá, ezért az egész levél megbarnul.
9. Hogyan oldják meg a gyomnövények eltávolítását a teafarmon?
Amikor meglátogattam a farmot és éppen indultam haza egy nagyon különleges dolgot láttam, és szerencsére nálam volt a fényképezőgépem, így ezt most ti is láthatjátok. Kb. 100 kecske (nagyon szép kecskék) a teaültetvény melletti farmról, legeltek a teák között. Állítólag a teát nem rágják le a kecskék, viszont a tea alatti gyomokat megeszik. Nagyon érdekes volt látni ezt a sok kecskét a teaültetvényen egyszerre. Nézzétek meg a képeimet!
10. Ha az Azori Édennek kellene nektek teát ajánlani melyek lennének azok?
A Chá Gorreana ültetvény és főleg Vitória jóvoltából sikerült megkóstolnom az újabb fajta teákat is. A kóstolt típusok közül nekem a legjobban a Zöld szálas tea, Hysson zöld tea mentával, Orange Pekoe fekete tea és a Canto teák közül a Hysson Jázmin és zöld tea ízlettek.
Gyertek és varázsolódjatok el ti is Chá Gorreana tealabirintusában. Fantasztikus és kihagyhatatlan élmény ha erre jártok. Nagyon köszönöm a segítőimnek és az ültetvény vezetőségének, hogy hozzájárultak ennek a cikknek a létrejöttéhez és hogy a végső ellenőrzést is elvégezték a cikkemen, hogy a leghitelesebb információkhoz jusson minden kedves olvasó. És persze köszönöm Katinak, aki az angolul beszélő blogolvasók számára is olvashatóvá tette a bejegyzést.
Forrásként a www.gorreana.pt oldalon fellelhető információkat az ültetvény nyomtatott információs anyagát és a Wikipédia teára vonatkozó oldalát használtam fel.
A teaültetvényről itt olvashattok többet: www.gorreana.pt
Ha több, az Azori-szigetekkel kapcsolatos cikket szeretnétek olvasni, vagy csak értesülni szeretnétek a legfrissebb programokról újdonságokról innen Sao Miguel szigetéről, akkor kövessetek bennünket az Azori Éden Facebook oldalunkon, az Edenazores Instagram oldalunkon vagy a www.azorieden.com blogon.