Hagyományőrző kukoricatörés az Azori-szigeteken
A hétvégén egy nagyon jó hangulatú hagyományőrző rendezvényre voltam hivatalos, amit DESFOLHADA címmel hirdettek, de bevallom elsőre nem tudtam 100%-an mi fog történni, de mint általában a szigeten szervezett eseményeken ezen is ott voltam. Már tudom ez a nálunk Magyarországon sem ismeretlen kukoricatörés vagy kukoricafosztás volt, amikor az érett kukoricacsöveket letörik a szárról és megfosztják a csuhétól.
Az időjárástól függően, szeptember közepe, vége felé törik a kukoricát. A nagyobb gazdaságokban ez gépiesítetten történik, de itt a Quinta do Agricultor farmján kézzel törtük a terményeket. Nem egy egyszerű munka. Az esemény tényleg fantasztikus volt ezért szoktam mondani az ideutazóknak menjenek el minden eseményre, ami az útjukba kerül az itteni kirándulásuk során. Igazán maradandó élményekkel gazdagodhatnak. .
Hogyan zajlott az esemény?
A résztvevők régi hagyományoknak megfelelő szoknyában, fejükön kendőben a férfiak szalmakalapban jelentek meg a rendezvényen. A házigazda elmondta mi fog történni és röviden bemutatta a farmot majd munkába kezdtünk. A kukoricacsöveket letörtük a szárról és nagy fonott kosarakba tettük ezekben a férfiak felhordták, halomba öntötték és kezdődhetett a kuloricafosztás. Ezt asszonyok és a gyerekek végezték. A kukoricacsuhét leszedték a kukoricáról. ()A csuhé a kukoricacső lefosztott héja ) A kukorica egy részénél a kukoricaszemeket lemorzsolták és összegyűjtötték a másik felét összekötve egy fából kialakított gúlára rakták száradni. Sok fájdalmas szársérülést lehetett szerezni ilyenkor természetesen én is beszereztem egy elég csúnyát. és hogy miért van ez mert a száradt, érdessé vált kukoricalevél széle nagyon éles,
Milyen termékek készülhetnek/készülhettek még kukoricából?
A kukoricacsőhöz legközelebbi levelek puhák és fehéres színűek ezeket külön gyűjtötték az asszonyok felvágták, megszínezték és lábtörlő készült belőle valamint egy ügyes kezű férfi különböző dekorációs eszközöket készített belőle. Régen a babákat is ezekből készítették a gyerekeknek. A megmaradt csuhét, mint itt a farmon is paplanba töltötték és az ágyban matracként használták. Így a kukorica minden része felhasználásra került. Régen ez nagyon jellemző volt, hogy nem dobtak ki semmit. Aki ellátogat a farmra az láthatja, hogy a nádtól kezdve a kukoricacsuhékig mindent felhasználnak. A megszárított kukoricából mindig annyit morzsoltak, amennyire szükségük volt és kis kézimalomban megőrölték.
Ügyes kezű férfiak hihetetlen dolgokat varázsoltak a kukoricacsuhéból Főtt kukoricaszemek nagyon ízletesek Készül kukoricából a lábtörlő Színezett kukoricacsuhéből lábtörlő készül
És mi történt még?
Az eseményen természetesen kóstolhattunk kukoricából készített ételeket is, ahogy régen készítették valamint megnézhettük mit csomagoltak kukoricahéjba csomagolva az asszonyok a kukoricamezőre induló férjeiknek. A kukoricacsuhéba kolbász, paprika, kenyér került és a kosárkába került egy kis bor is mindig.
Finom ételkóstoló is volt főleg kukoricáól készült ételekből Megtudhattuk az asszonyok milyen étellel kedveskedtek a főldeken dolgozóknak
Fantasztikus nap volt. Én személy szerint azt élveztem nagyon, hogy mindenki beöltözött és nagyon lelkesen végigcsinálta a lépéseket. Úgy láttam mindenki nagyon jól érezte magát a kóstoló is kivételesen finom volt. Jövőre ha ebben az időszakban érkeztek érdemes csatlakozni nagyon élvezetes program, de ha nem ekkor érkeztek is több a farmon szervezett program közül választhattok . Ezeket és az egyéb programlehetőségeket itt tudjátok megnézni. A lista folyamatosan bővül.
Nézzétek meg az ott készült képeimből a válogatást fent, a képeknek a száraz kukorica jelenléte igazán gyönyörű színeket kölcsönzött.
A cikkel vagy bloggal kapcsolatos véleményeknek nagyon örülök itt tudjátok elküldeni nekem.
Az Azori-szigetekkel kapcsolatos legfrissebb hírekről az www.azorieden.com blogon az https://www.facebook.com/azorieden/ facebook oldalon vagy bővebben a https://www.facebook.com/groups/azorieden/ zárt csoportban értesülhettek. Inspirációkat egy Azori-szigeteki utazáshoz az instagram oldalamon találtok: https://www.instagram.com/edenazores/.