Vajon mi köze egy földrengésnek az azori-szigeteki zarándoklathoz?
Romeirosok (azori-szigeteki zarándokok) – hagyomány, vallás, érzelmek
Néhány éve történt Velem ez a lentebb elmesélt találkozás São Miguel szigetén a romeirosokkal (zartándokokkal), amely mutatja : az Azori emberek hagyományokhoz való hűségét, a vallás fontosságát és még mindig kellemes érzések kerítenek hatalmukba február,március közeledtével, amikor megtelnek az utak zarándokokkal. Erről a zarándoklatról sok földrengésekhez köthető érdekességeket is szoktam mesélni a Furnas túráimon azokat is érdemes meghallgatni. (A Furnas túrára itt tudtok bejelentkezni.) Vajon mi köze egy földrengésnek az azori-szigeteki zarándoklathoz?
Olvassátok el a néhány évvel ezelőtt Velem történteket:
Sokféle érzés kavarog mostanában bennem az Azori-szigetekkel és Azori emberekkel kapcsolatban. Néha nagyon kedvesek barátságosak, de sokszor elég zárkózottak, elutasítóak az “ismeretlenekkel”. Fő jellemző itt a bizonytalanság és nagyon illik ide Petőfi Sándor: Pató Pál Úr című verséből való idézet „Ej, ráérünk arra még!” gondolkodás. Valahol ez egy nagyon jó szemlélet, bár minden kicsit lassabban megy, mint általában, de az emberek nem idegeskednek talán annyit, mint más nagyobb, nyüzsgő városokban és ez nagyon jó. Én is át szoktam venni ezt az szokást néha és otthon Magyarországon alig tudok visszakapcsolni a nyüzsgő “üzemmódba”. Ami még nagyon jellemzi az itteni embereket az a nagyon erős hit és a hagyományok tiszteletben tartása. Ez a bejegyzésem is egy ilyen érzelmekkel teli, hagyományról fog szólni.
Olyan dolgok történtek, amelyek nagyon megérintettek és talán alapjaiban még pozitívabbá formálták a képemet az itt élőkkel kapcsolatban. Egy eseményen megláttam és megéreztem a szigeten élő emberek vallásosságát, hatalmas hitét, az egymás iránti (ez főleg az Azori emberek egymás közötti) szeretetét és a családok összetartó erejét, ami megmutatkozott néhány cselekedetben és tárgyakon keresztül is. Ez nagyon megérintő volt. A szigeten van egy zarándoklat ami a XVI. századtól, az 1522-ben Vila Franca do Campo városát ért hatalmas földrengéstől és az azt követő szeizmikus aktivitás idejétől datálódik. A földrengés után az első romeirosok (zarándokok), azért indultak a zarándoklatra , hogy isteni védelmet kérjenek a földrengéssel kapcsolatos további események ellen és megbocsátást kapjanak a saját és mindenki más bűneiért. Minden év márciusában, 10 – 50 év közötti fiúk és férfiak (Romeirosok) 30 – 200 főig csoportokat alkotva az óramutató járásával megegyezően zarándokolnak körbe São Miguel szigetén. A zarándoklatokon évente összesen közel 2000 férfi vesz részt. A zarándoklat közben több mint 100 templomot és kápolnát látogatnak végig, vallási énekeket énekelnek és imádkoznak. Az öltözetük meghatározott és egyes zarándokok csoportban betöltött szerepe is. Mindig van egy vezetője a csoportnak és vannak egyéb tisztségeket betöltők is. Az öltözetük egységes. A hátukon (kockás) vállkendőt a nyakukban színes sálat és rózsafüzért viselnek a kezükben pedig egy speciális botot, amit mindig elhelyeznek a templom előtt ahová betérnek. 8 napig tart a zarándoklat pirkadattól, alkonyatig gyalogolnak összesen 250 km-nél többet, 30 – 40 km‑t naponta, ételt nem visznek magukkal. Este befogadó családokhoz térnek be megpihenni és vacsorázni. A fiatalok a zarándoklat közben az oktatásért a jobb gazdaságért imádkoznak általában valamint az egész Azori-szigetekért és Portugáliáért. Szigorú szabályai vannak annak is, hogy ki lehet zarándok fontos, hogy a csoport tagjai jó egészségi állapotban legyenek és tulajdonságaikkal, viselkedésükkel megfeleljenek Isten törvényeinek.
Fontos tudni, hogy a zarándok csoportok sok helyen az úton haladnak erre néhány éve közlekedési táblák is felhívják a figyelmet. Vezessen mindenki nagyon óvatosan a zarándoklat időszakában de főleg hajnalban és napnyugtakor és figyelje a táblákat. Közlekedési tábla fotó: Um olhar povoacense weboldal
Éppen Ponta Garçában kirándultunk egy vendégemmel, amikor hangos énekre lettünk figyelmesek, amely a város központjában álló templomból szűrődött ki. Mi leültünk a templom elé és vártunk, hátha kiderül kik énekelnek. Kisvártatva megjelentek a Romeirosok a zarándokok és egy helyi házba vonultak. Itt egy nagyon kedves lánytól megkérdeztem, hogy mi történik odabent mert láttuk , hogy mindenki ismerősként (mintha családtag lenne köszönti a zarándokokat). Elmesélte, hogy ez a családi nap, amikor a zarándokok családtagjai ételekkel készülnek a csoport tagjainak (akik már 8 napja zarándokolnak), amit együtt fogyasztanak el. A lány kedvesen meginvitált az asztalukhoz, de annyira családi, bensőséges volt a hangulat és körbelengett mindent a szeretet és a törődés, hogy nem éreztük, hogy idegenek itt helye lenne. Elérzékenyültem és a szüleimre gondoltam, akiket nagyon szeretek. Kértem, hogy a lány testvéréről aki zarándok engedjenek meg egy képet készíteni. A kép jól sikerült, nagyon kifejező lett. Köszönöm a zarándoknak és a családjának a kedves fogadtatást és a szeretetet még mindig ennek a hatása alatt vagyok.
A másik hely ahol egyértelműen tetten érhető a sziget vallásossága az a házak ajtajai fölé helyezett azulejo (portugál kék csempe) egy vagy több szentet ábrázolva. Mindenki eldöntheti milyen szentet választ az ajtaja fölé kapcsolódhat egy a családban történt betegséghez vagy éppen a házban élők foglalkozásához vagy a szigethez (pl. védőszent). Tudtátok, hogy Velem már ti is elkészíthetitek a 100 évvel ezelőtti technikát megtanulva a saját házatokhoz a csempéteket és ajándékként hazavihetitek.
Erről bővebb infromációt itt találtok.
, ami ugyancsak tegnap a Vila Franca do Campo-ba történt kirándulásunk alatt történt. Sétáltunk a kikötőben és megláttunk egy hajót, aminek az orrára Jézus képe volt felfestve. Valahogy mikor ránéztünk a képre a remény, a segítség és a szeretet jutott eszünkbe. Rájöttem, hogy a vallás – még annál is jobban, mint azt én valaha is gondoltam – elengedhetetlen jellemzője a szigeteknek
Köszönöm Zsoltinak a segítséget a cikkhez!
Ha több, az Azori-szigetekkel kapcsolatos cikket szeretnétek olvasni, vagy csak értesülni szeretnétek a legfrissebb programokról újdonságokról innen São Miguel szigetéről, akkor kövessetek bennünket az a social media felületeinken: IDE KATTINTVA vagy Azori Éden Facebook oldalunkon, az Edenazores Instagram oldalunkon vagy a http://www.azorieden.com/ blogon.
Forrás: https://www.azoresairlines.pt
Fotók: Azori Éden