Az Utazómajom Facebook oldalán olvastam, hogy Kitti lelkesen írta meg élményeit Terceirával kapcsolatban. Annyira jól írt, hogy felkértem készítsen nektek egy vendégposztot az ottani élményeiről. Nagyon örülök, hogy elfogadta a felkérésemet és ezt az izgalmas beszámolót készítette.
Szubjektív élménybeszámoló, tippek, érdekességek
Nagy örömmel és lelkesedéssel írom ezt a vendégposztot emlékeim és a legjobb tudásom alapján, hátha valakinek hasznosak lesznek ezek a sorok. 2017-ben jártunk Terceirán, azóta lehetnek változások, előfordulhat, hogy nem teljesen pontosak az adatok, hiszen mi is csak lelkes amatőr utazók vagyunk.
Miért éppen Terceira?
2016. nyarán jártunk először Portugáliában, azon belül is Lisszabonban, majd onnan repültünk át Madeirára. Nagyon megfogott minket az ország szépsége, az emberek kedvessége, és a szavakkal nem leírható hangulat. Mondhatni, hátizsákos utazók vagyunk, így ár-érték arányban véleményünk szerint az egyik legjobb választás Portugália, ha az ember gyönyörű tájakat és épített környezetet szeretne látni biztonságos és kényelmes körülmények között. Így jutott eszünkbe, hogy a következő nyaralásunk során is újra ezt a csodás országot keressük fel.
Sokáig néztük párhuzamosan Terceirával Sao Miguel szigetét, és bevallom, a jobb átszállási idők, a picit olcsóbb repülőjegy ár miatt döntöttünk Terceira mellett. Rengeteg fotót nézegettem meg az Azori-szigetek főszigetéről, és azok alapján úgy látom, hogy ott még több a látnivaló, ha szabad ilyet írni, még szebb, mint Terceira, de egy pillanatig nem bántuk meg a döntésünket, mert annyira jól éreztünk ott magunkat, végig elvarázsolt minket a hely és a nyugalom, ami átjárt minket.
Hogyan juthatunk el Terceirára?
A legolcsóbb és egyben legkényelmesebb megoldást az jelentheti, ha Wizz Air-rel elrepülünk Lisszabonba vagy Portóba, és innen nézünk Ryanair‑t. Lisszabonból repül még a TAP Portugal Airline és a SATA Azores Airlines a szigetre.
A Wizz Air jelenleg már nem repül sajnos Portóba viszont új direkt járatok indultak Frankfurtból, Prágából, Párizsból, Barcelonából és még sok európai helyszínről. Azori Éden frissítés 2024. 05.04
A környező szigetekről viszonylag jól megoldható a komp , de ez is lassú, és nem jár túl sűrűn.
Sajnos a szigetcsoportok közötti kompjáratokat is korlátozták ezért a szigetcsoportok között főként repülővel tudnak utazni a kirándulók. A keleti csoportban Santa Maria és Sao Miguel között is csak a SATA ( Azori légitársaság) gépeivel közlekedhetünk. Azori Éden frissítés 2024. 05.04
Terceira szigete
Magáról a szigetről az információkat természetesen mi is a jó öreg Wikipedia-ról szemezgettük első körben. Beszédes, hogy a területe kisebb, mint Budapesté, és körülbelül 56.000 ember lakja. A helyiek szerint körülbelül szintén ennyi szarvasmarha is van a szigeten, de ez lehet, hogy csak költői túlzás részükről, bár az kétségtelen, hogy mindenfelé bocikat látni. Ennek megfelelően végtelen mennyiségű, vulkanikus kövekkel bekerített gyönyörű zöld legelő sorjázik mindenütt. (Szagok, illetve legyek tömege miatt viszont nem kell aggódni, mi egyáltalán nem tapasztaltunk ilyesmit.)
A sziget fővárosa Angra do Heroísmo, ahol a sziget népességének a nagyobbik fele él, természetesen együtt a környező településekkel. A második legnagyobb település Praia da Vitoria, ehhez esik közel a reptér, de a légi forgalom egyáltalán nem zavaró.
Időjárás tekintetében a nyár kellemesen enyhe, nekünk végig jó időnk volt július elején, utolsó reggel esett csak az eső. Egyébként 20 – 25 fok között volt a hőmérséklet, napon persze sokkal melegebb, le is lehet égni. Az óceán nyáron is hűvös, de mivel nincs nagy kontraszt a levegő hőmérsékletével, viszonylag könnyen meg lehet barátkozni a vízzel. Télen természetesen le tud hűlni a levegő akár 10 fok környékére is, illetve többet is esik az eső. A közbiztonság hibátlan, soha sehol nem kell félni, a lopás is nagyon ritka. Általában remekül lehet boldogulni az angollal, még az idősebbek is beszélik valamennyire.
Hasznos információk
Amennyiben sikerült már az odajutást elintézni, a következő kardinális kérdés a szállás. Terceirán nincs túl sok hotel vagy hostel. Érdemes jóval az utazás előtt foglalni. Mi tavaly az utazás előtt körülbelül 4 hónappal szerettünk volna foglalni, és messze nem volt annyi lehetőségünk, mint az utazástól számított fél évvel korábban. Szerencsére, az Airbnb nem hagyott minket cserben: szuper, 3 szobás, teljesen felszerelt lakást sikerült Praia da Vitoria központjában foglalni nagyon jó áron. Amennyiben nem szeretnétek autót bérelni a sziget felfedezéséhez, mindenképpen ezt a két nagyobb várost ajánlanánk bázisnak, mert a tömegközlekedés ezekből nem rossz egyáltalán, de nem minden bejárható ebben a formában, főleg, ha csak pár nap áll rendelkezésre.
Az autóbérlés nem jelent nagy stresszt itt, nincsenek izgalmas közlekedési szituációk, maximum Angrában kell dugóra számítani, illetve a tehenek okozhatnak némi izgalmat. Egyébként jó minőségű, kis forgalmú utakkal lehet számolni, viszont kevés az autóbérlős cég, érdemes előre foglalni, ha valaki ebben gondolkodik. Amikor mi néztük az autóbérlési lehetőségeket, akkor azzal is szembesültünk, hogy az nem egy olcsó mulatság. Az interneten fent lévő autókölcsönzők amiket láttunk, ajánlanak reptéri felvételt és leadást is.
Az autókázással járó másik kellemetlenség, hogy Angrában és Praiában is rengeteg a fizetős parkoló övezet.
Ehhez kapcsolódóan az Azori Éden oldalon olvashattok egy összefoglalót parkolóautomaták használatáról.
Az autóbérlést jórészt buszozással ki lehet váltani, a két nagyobb város között óránként jönnek-mennek az olcsó és kényelmes járatok (itt megtekinthetőek a jegyárak: http://www.evt.pt/). Nem árt, ha integetünk a sofőrnek, akik amúgy mindig nagyon készségesek voltak, például olyan helyen is letettek, ahol nincs is megálló. Egyéb nevezetességekhez 2 – 4 óránként induló járatokkal tudtunk eljutni Praia Vitoria városából.
A sziget belső, nyugati felének felfedezéséhez befizettünk egy túraszervező céghez. Jó szívvel ajánlom őket! Az egész cég egy hihetetlenül barátságos házaspárból áll. A férj viszi a kirándulókat, mindig csak egy-egy párt vagy családot. Mindent tudnak a szigetről, profik, és mindent a vendégeik igényeihez igazítanak, valamint remek fotókat készítenek a túrák közben.
Az élelmiszer ára majdnem annyi mint Magyarországon, talán egy kicsivel drágább. Természetesen itt is igaz, hogy a szupermarketek sokkal olcsóbbak mint a kis boltok. Nagyon finomak a tejtermékek és a borok.
Az éttermekben, falatozókban érdemes kipróbálni tengeri finomságokat, a steaket (helyi marhából), valamint egy gyors étkezés erejéig a hamburgereket, nagyon finom húsokkal ettük ezeket is.
Az Azori Éden oldalon olvasható az Azori Gasztronómiai Bakancslista, ami részletesen kitér az azori steakre (Bife a Regional) és a legfinomabb azori tenger gyümölcsére (Lapas).
Programok
A túrázás, sétálás (Angra és Praia nagyon bájosak) mellett számtalan klassz program, látnivaló található a szigeten.
Csodálatosbarlanggal büszkélkedik a sziget, azt nem szabad kihagyni!
Ha kedvünk tartja, akkor több helyen is kínálnak bálnales kirándulásokat. Egy helyen pedig delfinekkel úszást. Ezt ki is próbáltuk, és tényleg átélhettük ezt a csodát. Persze, a delfinek nem sokáig asszisztáltak nekünk, de még így is hatalmas élmény volt. Az Ocean Emotion-nal mentünk delfinekkel úszni és maximálisan elégedettek voltunk, tengerbiológus fiatalok vezették a nyolc fős csoportot. Bármelyik vizes kirándulásnál tanácsos előtte émelygést gátló gyógyszert (pl. Daedalont) bevenni annak, akinek kicsit is érzékeny a gyomra.
Strandolni lehet Praia hosszú homokos partján, de Angrában is van kiépített a strand – de természetesen sok kisebb helyen is van lehetőség csobbanni. Talán a legnagyobb élmény Biscoitos „lávamedencéit” kipróbálni.
Egy dolog ronthatja a pancsolást el, ez pedig a portugál gálya (Physalia Physalis), ami egy nagyon veszélyes medúza-szerű állat (igazából különböző polipcsoportok alkotják, négy fajta ilyen biológiai egyedből áll egymáshoz tapadva). A nyaralásunk alatt egy helyen láttunk ilyeneket (Angrában), kisodorta őket a part közelébe az éjszakai nagy szél. A helyiek szóltak, hogy ez tényleg nem játék!
Megosztó téma, kicsit mi is meghasonultunk, de érdekes program a spanyol bikaviadalokhoz képest kevésbé ijesztő bikafuttatás, a Touradas a Corda.
Persze, az általam leírt néhány tippen kívül még bőven van mit csinálni ezen a kedves szigeten. Jó kiindulási alap lehet ez az oldal is vagy ezen Azori Éden blog egyéb cikkei például ez a Terceirai borfesztiválról szóló cikk.
Aki nyugalomra, szép látnivalókra, kedves emberekre vágyik, annak mindenképpen ajánljuk ezt a szigetet!
Nagyon köszönjük Kittinek a beszámolót a sorokat olvasva már ott éreztem magam a szigeten. Jövő héten ugyanis a Wine in Azores borfesztivált látogatom meg Terceirán, ahonnan próblálok minél több információt küldeni nektek.
Az általunk ajánlott programokról a szigeteken (többek között a Wine in Azoresről) itt olvashattok egy beszámolót.
Ha ti is olyan élvezettel olvastátok Kitti beszámolóját, mint mi kérem, értékeljétek a Facebookon a vélemények rovatban vagy akár itt, a blogbejegyzés alatt. Várjuk a visszajelzéseiteket!
A bejegyzésben szereplő fotókat a szerző biztosította nekünk. Köszönjük!
Ha több, az Azori-szigetekkel kapcsolatos cikket szeretnétek olvasni, vagy csak értesülni szeretnétek a legfrissebb programokról újdonságokról innen São Miguel szigetéről, akkor kövessétek az Azori Éden social media felületeit: IDE KATTINTVA vagy Azori Éden Facebook oldalunkon, az Edenazores Instagram oldalunkon vagy a http://www.azorieden.com/ blogon.